Ze života fotografky: Jak jsem sekla s prací u zaměstnavatele

19.03.2020

"To nemůžeš myslet vážně! Opravdu odejdeš z práce, která ti přináší jistotu?"

"Focením si nemůžeš vydělat. To není pořádná práce."

A pokračovat bych mohla dál a dál. A vytáhnout i větší jobovky, které jsem slýchala, když jsem se rozhodla vydat se na vlastní nohu. Kdybych ale tvrdila, že jsem o sobě nepochybovala, lhala bych. Tak se vydáme na úplný začátek. :)

Pracovala jsem dva roky v jedné velké firmě. Dostala jsem se na vysněné místo a to do marketingového oddělení. Byla jsem šťastná jak blecha a říkala si, že tam už zůstanu do důchodu. Ale člověk míní a osud mění. Jsem ten typ člověka, co má rád věci po svém, rád si organizuje čas podle svých možností a rád se věnuje činnostem, kterým se v daném momentě věnovat chce. A tak se stalo, že mě práce v marketingovém oddělení přestala naplňovat.

A co s tím? Nejprve jsem si říkala, že si najdu práci prostě jinde. Začali mě bavit sociální sítě, věnovala jsem se nadále své vášni - focení a chtěla se více věnovat grafickým pracím. Tak jsem hledala zaměření právě na tyto oblasti. Ale už při prvním zaslání svého životopisu mi hlavou probleskla myšlenka: "Ale já nechci sedět v práci od - do, nechci se zase nervovat a budovat si nově to své pracovní místo v jiné firmě. To bych se radši nervovala kvůli svému podnikání než kvůli podnikání někoho jiného." ;) Po vyřčení těchto myšlenek to bylo jasné. Nejlépe mi bude na volné noze! Hurá! :)

Ale tak jednoduché to nebylo! Měla jsem sice směr, ale uskutečnění této cesty mě celkem probouzelo uprostřed noci. :-/ :) Nicméně jsem si řekla, že čas pro podnikání na volné noze, i kdyby to nevyšlo, je ten nejideálnější jaký může být. Bydlím v pronájmu, v nejbližší době neplánuji otěhotnět, ale zároveň mám po svém boku podporujícího přítele! Nemám hypotéku a ani si neplánuji žádnou vzít a mé výdaje nejsou tak úděsné, abych je prostě nemohla zvládat.

A tak jsem se rozhodla uskutečnit svůj velký sen - STÁT SE FOTOGRAFKOU! :) Ze dne na den jsem začala makat na svých webových stránkách, vylepšila si sociální sítě, zjišťovala si, jaké povinnosti to podnikatelé v naší líbezné zemi mají a hlavně (!) jsem si vytvořila svůj business plán nebo alespoň "osnovu" toho, jak své podnikání chci vést. Měla jsem opravdu jasno, co chci a jak toho chci dosáhnout. 

Když se na to podívám zpětně, tak Vám mohu říct: NEBOJTE SE UDĚLAT NOVÝ KROK. A to nemyslím jen v zaměstnání, ale dá se to aplikovat i na osobní život. Nebojte se vkročit do neznáma. Prostě to udělejte. :) Já jsem hrozný strašpytel ;), ale tenkrát mě poháněla ta touha něco změnit a řekla bych, že takovým "naivním" pohledem na věc jsem se vrhla do nejistoty. A ten pohled mi pomohl do začátků. Do začátku Vám také pomůže business plán. Přesně si definovat, co chcete dělat, proč to chcete dělat, jak to chcete dělat a co od toho očekáváte. Takový plán Vám dodá na jistotě vrhnout se do něčeho nového.

Teď už to bude rok, co jsem na volné noze. A pokud Vás zajímá, jak si vedu, tak to se dozvíte někdy příště v dalším článku. ;) 

Pokud máte tip na další článek. Něco, co by Vás zajímalo. Dejte mi vědět do komentářů. Ráda pro Vás takový článek připravím. :)